Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Dobranoc, maleństwo!

Dobranoc, maleństwo!

Fot.http://www.arka-meble.pl

Pierwsze łóżeczko, jak pierwsze buty, musi być idealnie dopasowane. Liczy się nie tylko wygoda, ale też bezpieczeństwo, które pozwoli dziecku właściwie się rozwijać. Wybór jest ogromny, dlatego warto przed zakupem sprawdzić, jakie są opcje i możliwości.

Wykonanie



Typ łóżeczka jest kwestią drugorzędną, najważniejsze jest to, z jakich materiałów jest wykonane. Najtrwalsze i najbezpieczniejsze jest lite drewno. Powinno być bardzo starannie wykończone, aby nie było na nim żadnych ostrych kantów, ani drzazg. Warto też zapytać o to, jakie farby i lakiery zostały wykorzystane do pokrycia drewna. Najlepiej jeśli posiadają specjalne atesty lub certyfikaty. To gwarancja, że dziecko obgryzając szczebelki nie nałyka się toksycznych substancji.

Jeśli nie mamy pewności, czym zostało pomalowane łóżeczko, możemy kupić specjalny gryzak nakładany na barierki. Przed zakupem warto sprawdzić jaka jest odległość między szczebelkami. Nie powinna być mniejsza niż 2,5 cm, ani większa niż 6 cm, w przeciwnym razie dziecku mogłaby się zaklinować ręka, noga, a nawet głowa.

Standardowo większość łóżeczek produkuje się w dwóch uniwersalnych rozmiarach 120 x 60 cm lub 140 x 70 cm. Większe łóżeczko dłużej służy dziecku, bo z reguły można je przerobić później na tapczanik, ale mniejsze jest bardziej ustawne, można je zmieścić np. w sypialni koło łóżka rodziców.

Dodatkowe funkcje



Nie są niezbędne, ale często okazują się przydatne. Ważna jest możliwość regulowania poziomu materaca przynajmniej na dwóch poziomach. Kiedy dziecko jest mniejsze, może spać wyżej i rodzic nie musi się nisko schylać, żeby wyjąć dziecko z łóżeczka lub go do niego włożyć. Kiedy dziecko rośnie i uczy się stawania przy szczebelkach, dla jego bezpieczeństwa łóżeczko opuszcza się na najniższy poziom. Ciekawym rozwiązaniem też jest możliwość opuszczania szerszego boku łóżeczka, dzięki czemu dostęp do dziecka jest łatwiejszy, a kręgosłup mniej obciążony.

Przydaje się też możliwość wyjęcia kilku szczebelków, a później usunięcia całego boku łóżeczka. Dzięki temu starsze dziecko może wchodzić do łóżeczka i z niego wychodzić wtedy, kiedy chce. Przy niewielkim metrażu może się też przydać przewijak nakładany na łóżeczko i szuflada na dnie.

zdjecie

Fot.http://www.freedigitalphotos.net/


Materac



Dla maleńkiego kręgosłupa najzdrowszy jest materac twardy. Najpopularniejsza są takie, które są wykonane z atestowanego lateksu lub włókna kokosowego. Lateks jest dobry, ponieważ jest trwały i elastyczny, a przy tym oddychający. Włókno kokosowe sprawdza się, ponieważ ma dobre właściwości termiczne.

Często spotykane są także materace z dodatkową warstwą łuski gryczanej, która ma właściwości antyalergiczne i ładnie się dopasowuje do kształtu kręgosłupa. Najlepiej jednak do szóstego miesiąca życia dziecka układać je na warstwie kokosowej, dopiero powyżej szóstego miesiąca na warstwie gryczanej. Można też kupić materace lateksowe i sprężynowe, ale to już o wiele większy wydatek, który nie zawsze przekłada się na jakość snu dziecka.

Najważniejsze, żeby kupić materac nowy, ponieważ używany dopasowuje się do kształtu kręgosłupa pierwszego właściciela i może być nie tylko niewygodny, ale też negatywnie wpływać na postawę dziecka. Warto też dokupić specjalny pokrowiec lub podkładkę, dzięki której nawet nieprzewidziana wpadka np. ze źle założoną pieluszką nie zniszczy materaca.

Zabawa



Dla niemowlaka łóżeczko to nie tylko miejsce snu, ale też zabawy. Dlatego przydadzą się ochraniacze, które ochronią dziecko przed uderzeniami w twarde szczebelki. Na pierwsze miesiące życia dziecka warto też zaopatrzyć się w karuzelę do łóżeczka lub inne zabawki, które umilą dziecku czas spędzony w łóżeczku. Mogą to być sprężynki, motywujące dziecko do obracania główki w bok. Dla dzieci ząbkujących i stających przy barierce przyda się nakłada-gryzak. Dzięki temu swędzące dziąsełka znajdą ukojenie bez szkody dla łóżeczka.

Nietypowe rozwiązania



Do małych sypialni, gdzie rodzice chcą spać z dzieckiem, przynajmniej na początku, świetnie sprawdzi się kołyska (koniecznie z funkcją blokady bujania) lub łóżeczko przystawiane do łóżka rodziców. Zwłaszcza to drugie rozwiązanie jest ciekawe, ponieważ pozwala mieć dziecko przy sobie bez ograniczania powierzchni spania rodziców. Przypomina zwykłe łóżeczko nieco mniejszych rozmiarów, ale bez jednej ścianki, która nie jest konieczna, ponieważ łóżeczko ściśle przylega do łóżka rodziców. Wybierając takie rozwiązanie warto sprawdzić na ilu poziomach można zamontować łóżeczko, ponieważ powinno być bardzo dobrze dopasowane wysokością do dużego łóżka.
Data publikacji: 25.07.2012

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych jest wiel...

Zobacz również