Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Dom bezpieczny dla dziecka

Dom bezpieczny dla dziecka

Małe dzieci mają niczym nieograniczoną wyobraźnię. A często nie mają też pojęcia o tym, jakie niebezpieczeństwa czają się na nich dookoła. To groźne połączenie, dlatego na rodzicach spoczywa olbrzymia odpowiedzialność. Warto sobie pomóc kilkoma trikami zmieniając dom w bezpieczną przystań.

Teoretycznie dom, to najbezpieczniejsze miejsce dla dziecka. Ale to właśnie tu wypadkom ulega kilkadziesiąt tysięcy dzieci. Oto kilka rozwiązań, które ułatwią codzienną opiekę nad dzieckiem.

Szkło



O tym, że duże tafle szkła mogą być niebezpieczne nie trzeba nikogo przekonywać. Dlatego okna, które usytuowane są nisko przy podłodze i drzwi balkonowe powinny być z bezpiecznego szkła. Jeśli nie są, warto rozważyć zakup specjalnej folii antywłamaniowej na okno (około 100 zł/mkw), która pozostaje niewidoczna, ale w razie stłuczenia zatrzymuje odłamki. Lustra najlepiej powiesić na tyle wysoko, aby małe dziecko do nich nie dosięgało.

Schody



Najlepiej jeśli nie są strome i kręte, choć nie zawsze da się to zaplanować. Dlatego najlepiej przy wejściu na schody i u ich szczytu zamontować specjalne bramki zabezpieczające. Bramka ochronna to koszt od 100 do 400 zł. Można wybrać bramkę plastikową lub drewnianą i zgrać ją z wystrojem wnętrza.

Z kolei z myślą o starszych dzieciach warto zadbać o to, aby stopnie nie były śliskie. Można je pokryć specjalnym materiałem antypoślizgowym lub nakleić elementy antypoślizgowe (kilkanaście złotych). Warto zwrócić uwagę na balustrady. W domach z małymi dziećmi lepiej nie decydować się na takie, które zbudowane są z poziomych elementów – dzieci za bardzo lubią się po nich wspinać. Aby starsze dzieci nie zjeżdżały po poręczy, można zamontować na nich specjalne bolce.


Stoły i stoliki



Podstawowe działanie to zabezpieczenie ostrych kantów, a przynajmniej tych, które znajdują się na poziomie głowy dziecka. Wystarczą najprostsze zaokrąglone ochraniacze (1-2 zł/sztuka). Jeśli w domu jest małe dziecko, najlepiej na jakiś czas w ogóle zrezygnować z obrusów.


Kuchnia



Zdecydowanie niesie najwięcej zagrożeń dla małego dziecka. Najprościej byłoby zamontować przy wejściu do kuchni barierkę, jaką montuje się zwykle przy schodach. Nie zawsze jednak takie rozwiązanie jest możliwe. Jest kilka rozwiązań, które można zastosować. Specjalna naklejka z tworzywa sztucznego w regulowanym rozmiarze to rozwiązanie najpopularniejsze (70-100 zł). Nie wychładza powierzchni całkowicie, ale redukuje temperaturę nawet o 50 proc. Na pokrętła od kuchenki można zastosować specjalne nakładki (kilkanaście złotych) lub wystającą półkę, która ograniczy dostęp do palników (kilkadziesiąt złotych).


Chemia



Dla dziecka sterta kolorowych butelek wygląda jak najciekawsze zabawki. Dlatego wszystkie środki chemiczne najlepiej zamknąć w jednej szafce, która będzie na tyle wysoko, że dziecko się do niej nie dostanie. Można też wykorzystać specjalne blokady do szafek (około 10 zł/szt.).


Okno




Bez względu na to, czy mieszkamy na parterze czy na ostatnim piętrze wieżowca, jeśli dziecko ma swobodny dostęp do okna, powinno ono zostać zabezpieczone. Może to być blokada nad klamką lub klamka z zamkiem, albo blokada samego skrzydła, która ogranicza stopień otwarcia okno do minimum (od kilkunasty złotych wzwyż). Zagrożeniem mogą być też firanki, zasłony i sznurki do rolet, w które dziecko mogłoby się zaplątać. Dlatego warto rozważyć zakup bezpiecznych żaluzji lub rolet z mechanizmem bezsznurkowym. Można też zamontować specjalny łańcuszek na rolety.

Drobne zabezpieczenia



Wtyczki do kontaktu najlepiej zabezpieczyć specjalnymi zatyczkami. Zaślepki to niewielki koszt (kilkadziesiąt groszy za sztukę), który znacznie poprawi bezpieczeństwo. Szuflady, do których dziecko nie powinno zaglądać, którymi mogłoby sobie boleśnie przyciąć palce także najlepiej zablokować (blokada w zależności od sposobu montażu kosztuje od 1-5 zł/szt.).

zdjecie

Bez względu na zastosowane środki trzeba jednak pamiętać, że najlepszą ochroną dla dziecka jest opieka dorosłego.
Data publikacji: 10.07.2012

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych jest wiel...

Zobacz również