Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Planowanie pokoju dla dziecka

Planowanie pokoju dla dziecka

Fot. http://iprojektowaniewnetrz.pl

Funkcjonalność, wytrzymałość, różnorodna kolorystyka, a także bezpieczeństwo to cztery najważniejsze cechy pokoju dla dziecka. Dlatego też urządzając wnętrze dla małego człowieka trzeba poświęcić sporo uwagi na odpowiednie zaplanowanie każdego z elementów: od podłogi, aż po dekoracje.

Miejsce w domu



Rozdzielając pokoje dla rodziny warto wziąć pod uwagę, że być może za jakiś czas konieczne będą zmiany. Często zdarza się tak, że rodzice zamieniają się np. dużą sypialnią na pokój z dzieckiem, bo dzięki temu dorastający nastolatek zyskuje więcej przestrzeni. Dobrze, jeśli jest możliwość dzielenia lub łączenia pomieszczeń.

To przydaje się kiedy np. w pokoju zechcemy wydzielić osobną strefę do spania lub do pracy. Na pewno nie wolno dać się zwieść stereotypowi, że małemu dziecku wystarczy malutki pokoik. Pokój dziecięcy to wielofunkcyjne pomieszczenie, w którym maluch spędza mnóstwo czasu i powinno mieć sporo miejsca na zabawę, naukę, sen, spotkania z innymi dziećmi, a nawet na trening np. tańca.

Planowanie przestrzeni



Układając przestrzeń w pokoju dla dziecka warto najpierw ustawić łóżko. Powinno stanąć w najbardziej zacisznym miejscu, ale nie na wprost wejścia, ani przy oknie. Na miejsce do zabawy najlepiej zaplanować 2-3 mkw. Dla starszego dziecka można przygotować miejsce do zabaw plastycznych np. w formie małego stołu z krzesełkiem, a w przyszłości może to być miejsce do nauki z klasycznym biurkiem i krzesłem obrotowym. Szafki, półki i komody to obowiązkowy element wyposażenia, który pozwoli zapanować nad bałaganem w pokoju.

Podłoga



Małe dzieci spędzają na niej praktycznie większość dnia. Parkiet lub panele będą łatwiejsze do utrzymania w czystości niż wykładzina, która dodatkowo bywa kłopotliwa, jeśli dziecko jest alergikiem. Natomiast w miejscu, gdzie dziecko się bawi i pod łóżkiem warto ułożyć dywaniki. Wybierając materiał na podłogę warto rozważyć drewno, które z natury jest ciepłe w dotyku i trwałe, świetnie sprawdzi się w pokoju dziecka. Ale uwaga: jeśli zdecydujemy się na zabezpieczenie drewnianej podłogi lakierem, koniecznie wybierzmy taki, który jest oznaczony jako nietoksyczny.

Ściany



Pokoje dziecięce pełne są kolorów: zabawki, meble, dekoracje olśniewają feerią barw. Dlatego warto rozważyć pozostawienie ścian w neutralnym kolorze. Jeśli wybieramy farbę, powinna być ekologiczna i nieścieralna. Tapeta jest dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli kupimy rolkę na zapas. Przyda się, na wypadek gdyby dziecko pomalowało ścianę czy zniszczyło ją w inny sposób.

zdjecie
Fot. http://iprojektowaniewnetrz.pl


Oświetlenie



Najważniejsze, aby w pokoju było kilka źródeł światła. Główne i rozproszone przy suficie to podstawa. Dodatkowo przyda się światło punktowe w kilku miejscach: tam, gdzie dziecko przewijamy i tam, gdzie dziecko się bawi. Powinny być one umieszczone z boku, aby nie raziły nikogo przebywającego w pokoju. Dodatkowo dziecko na pewno doceni nocną lampkę umieszczoną przy łóżku.

Meble



Niestety, nawet te typowo dziecięce, które wiadomo, że posłużą krótko, są dość drogie. A nie rosną razem dzieckiem... Właśnie dlatego warto wybierać meble wielofunkcyjne, jak przewijak, który zmienia się w komodę, czy łóżeczko, które można przerobić na tapczanik. Zamiast zwykłego kosza na zabawki, można kupić kosz wiklinowy, który później może okazać się przydatny na ubrania, papiery czy inne szpargały. Jeśli zamiast kolorowych mebli z dekoracjami wybierzemy klasyczne meble z dorosłych kolekcji, posłużą nie tylko maluszkowi, ale i nastolatkowi.

Dekoracje



Jeśli wybraliśmy bezpieczny wariant z neutralnymi kolorami ścian i prostymi meblami, możemy poszaleć z dekoracjami. Te można zmieniać dowolnie, kiedy tylko najdzie nas lub dziecko ochota. Mogą to być kolorowe poduszki, które świetnie się sprawdzą także jako zabawka. Miękkie pufy, barwne obrazki, naklejki na ścianę, miarki, maskotki – jedynym ograniczeniem jest fantazja nasza i dziecka.
Data publikacji: 05.07.2012

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych jest wiel...

Zobacz również